Nabídka pro školy – MŠ, ZŠ, SŠ

Chcete přijet se třídou do Apicentra na exkurzi? Nebo byste chtěli, aby včelař přijel do školy na přednášku a besedu?

Obojí je možné.

Co nabízíme:

Exkurze, přednášky, povídání o včelách a včelaření se včelařem z renomovaného včelařského spolku Apicentrum Protivín (fungujeme od roku 2008, jezdíme po školách a školkách a děti jezdí k nám do výukového včelína)

 

Tematické druhy exkurzí/přednášek/komentovaných prohlídek se včelařem:

Obecně v návaznosti růstu dítěte ve školském zařízení doporučujeme 1x přednášku v školce, jak dítě roste, tak 1x přednášku na první stupni ZŠ a 1x přednášku v závěru ZŠ (9. třída) nebo SŠ/VOŠ.

Ideálně postup:

 1. MŠ předškoláci (vše formou hry a zábavy)
 2. ZŠ 4. třída (už s dětmi počítáme, více chápou, představí si, ale stále formou hry, byť již lehce odborně)
 3. ZŠ 9. třída nebo SŠ (studenti již mají slušnou inteligenci, dokáží o všem přemýšlet, představit si v přírodě, dobře spočítat a zaujme je hlavní smysl včel pro ekosystém)

 

 • MŠ – předškoláci i menší děti

Seznámení s úlem hravou formou, obyvateli úlu (včela, trubec, matka) na velkoformátových fotografiích/obrazovce, děti si zahrají na to, jak včely nosí do úlu med a pyl krásnou hravou formou, DVD/USB Včely – nezkreslená věda nebo část úvodního dílu Včelky Máji, povídání se včelími fotorámečky (ukázky včelího díla, jak jej staví), praktická ukázka včelařského vybavení včetně vyzkoušení klobouku a rukavic, diskuse se včelařem.

 • ZŠ – 4. třída (nebo 2. – 4. třída)

Seznámení s úlem lehce odborně, obyvateli úlu (včela, trubec, matka) na velkoformátových fotografiích/obrazovce, děti si zahrají na to, jak včely nosí do úlu med a pyl krásnou hravou formou, kolik váží 1 rámek medu, kolik se narodí včeliček na 1 rámku, povídání se včelími fotorámečky lehce odborně, DVD/USB Včely – nezkreslená věda, praktická ukázka včelařského vybavení včetně vyzkoušení klobouku a rukavic, diskuse se včelařem.

 • ZŠ – 9. třída (lze i 8. třída)

Seznámení s úlem více odborně (typy, rámkové míry), obyvateli úlu (včela, trubec, matka) na velkoformátových fotografiích/obrazovce, stádia vývoje, jak včely dělají med, kolik váží 1 rámek medu, kolik se narodí včeliček na 1 rámku, kolik je včel v úlu v různých obdobích a v jakém poměru včela – trubec, povídání se včelími fotorámečky více odborně, DVD/USB Včely – nezkreslená věda nebo jiné tématické video, škůdci a nepřátelé včel, praktická ukázka včelařského vybavení včetně vyzkoušení klobouku a rukavic, diskuse se včelařem. Hlavní věc, přiblížit důležitost včel v EKOSYSTÉMU.

 • SŠ a VoŠ

Seznámení s úlem odborně (typy, rámkové míry, příslušenství, funkce, úpravy), obyvatelé úlu (včela, trubec, matka), stádia vývoje, jak včely dělají med, kolik váží 1 rámek medu, kolik se narodí včeliček na 1 rámku, kolik je včel v úlu v různých obdobích a v jakém poměru včela – trubec, povídání se včelími fotorámečky více odborně, DVD/USB Včely – nezkreslená věda nebo jiné tematické video, škůdci a nepřátelé včel, včelí mor, ekonomika včelaření, co je třeba pro začátek včelaření, co včelaření obnáší, diskuse se včelařem. Hlavní věc, přiblížit důležitost včel v EKOSYSTÉMU.

 

Dvě možnosti spolupráce:

 • Exkurze třídy s výkladem/přednáškou včelaře přímo v Apicentrum Protivín
 • cena 20 Kč na žáka
 • učitelé zdarma
 • jedna skupina cca 15-20 osob, při větší skupině vhodné se rozdělit, polovina exkurze v Kaplance Protivín a polovina v Apicentru
 • délka exkurze/komentované prohlídky se včelařem cca 1 hodina
 • téma výkladu podle věku dětí (viz předchozí popis)

 

nebo

 

 • Dojezd včelaře do školského zařízení
 • cena se kalkuluje podle počtu tříd/žáků v jeden den (max. 4 hodiny denně) + cestovného
 • na 1 hodinu přednášky max. 1 třída
 • cestovné – 10 Kč za 1 km
 • hodinová sazba včelaře 500 Kč na hodinu přednášky
 • téma přednášky podle věku dětí (viz předchozí popis)

Příklad:

ZŠ vzdálená od Protivína 40 km chce přednášku pro 2 třídy po 25 dětech, každá třída zvlášť

= 2×500 Kč odměna pro včelaře + 80 km x 10 Kč = 1000 Kč + 800 Kč = 1800 Kč

= 1800 Kč / 50 dětí = 36 Kč = cena na 1 žáka

 

Na každou akci lze „na ochutnávku“ pastovaný med 1 kg + dřevěné lžičky pro každého za cenu 220 Kč.

 

Přednášky povede:

včelař Jiří Hejsek (45 let), praxe v práci s dětmi (13 let jsem vedl soutěžní basketbalové týmy dětí, nyní trénuji 5 let tenis různé věkové kategorie), včelař od roku 2018, hlavní autor včelařské expozice Apicentrum Protivín

včelař Ing. Karel Bílek, Ph.D. (44 let), dlouholetá praxe přednášejícího v oblasti biologie, včelař od roku 2018

 

V případě zájmu, poprosím kontaktovat spíše na e-mail info@apicentrum.cz , příp. tel. 730686536 (účast na přednáškách/exkurze v Api = telefon bude ztlumen), zájemci napsat do mailu:

 • zda exkurze v apicentru nebo máme přijet do školy
 • počet dětí/tříd na 1 přednášku/exkurzy

Podle toho zašlu kalkulaci ceny a potvrdím termín.